10 maja

CO ZOBACZYĆ, GDZIE JECHAĆ I ZA ILE?- KRETA.


Dziś zabiorę Was na krótką wycieczkę, podczas której przeniesiemy się na chwilę na piękną, grecką wyspę- Kretę. To już trzecia grecka wyspa, którą odwiedziliśmy po Korfu i Zakynthos. Zawsze decydowaliśmy się na te mniejsze, wydawały nam się bardziej klimatyczne, ze względu na swą wielkość także łatwiejsze do zwiedzenia podczas tygodniowego wyjazdu.
Tym razem padło na Kretę przede wszystkim ze względu na termin majowy, chcieliśmy aby było tam, gdzie polecimy było już bardzo ciepło. Lubimy zwiedzać, ale zawsze wyjeżdżamy także po to by odpocząć, odetchnąć i posmażyć się na słoneczku :)  W związku z tym, że na Krecie w tym okresie temperatury osiągają około 25-30 stopni to wybór był dość skromny wśród greckich wysp, a że jak już wiecie szukamy także zawsze fajnego miejsca do zamieszkania w tym czasie to wybór padł właśnie no ten zakątek świata. Według przewodników na Krecie jest wszystko, każdy znajdzie coś dla siebie, morze, góry, liczne wąwozy, piękne jeziora, różnorodne plaże. Rzeczywiście jest to widoczne nawet na zdjęciach, które różnią się bardzo kolorystyką, od tych aż białych, różowych, przez pomarańcze, brązy, turkusy i zielenie wód aż po ciemne odcienie górskich skał. Nam udało się zwiedzić większość zachodniej części wyspy i dziś właśnie ją postaram się Wam pokazać.

Planowanie trasy. 
Tuż przed wyjazdem skrupulatnie przejrzałam wszystkie blogi o tej tematyce, kupiłam także przewodnik, rozplanowałam co chcemy zobaczyć, a co raczej nas nie zainteresuje. Nie jesteśmy raczej fanami zwiedzania muzeum, miejsc religijnych, wolimy znacznie bardziej oglądać piękne dzieła natury, krajobrazy, cudowne plaże. Ze względu na wielkość Krety wiedzieliśmy także, że niestety raczej nie zwiedzimy jej całej. W tym wypadku nawet świetne położenie naszego hotelu raczej nic by w tym nie pomogło. Wydaje mi się, że na zobaczenie wszystkiego, co byśmy chcieli potrzebnych było by około 4-5 dni. Pomimo tego, że odległości może nie są ogromne między miastami to drogi (chociaż znacznie lepsze niż na Korfu i Zakynthos) do niektórych miejsc są tak wąskie, strome i niebezpieczne, że niestety nie pojedziemy szybciej niż 20km/h. Ma to oczywiście swój urok i dzięki temu jeszcze bardziej możemy chłonąć klimat wyspy!

W planie mieliśmy wypożyczenie samochodu na jeden dzień i objechanie jak najwięcej się da, a także rejs statkiem na Balos, do portu planowaliśmy dojechać autobusem, jednak jak obliczyliśmy koszta totalnie się to nie opłacało. Później przez myśl przeszedł nam quad, a przypadkowo  znaleźliśmy bardzo tanią wypożyczalnię samochodów nieopodal naszego hotelu, jest to sieciówka FABER. I tak z kwoty 54 € za jednodniowe wypożyczenie klasy B jaką proponowało biuro podróży zrobiło się 60 € za dwa dni już z dodatkowym pełnym ubezpieczeniem i samochód klasy C nawet z otwieranym dachem! Zrobiliśmy jedynie jeden błąd... Podążając za wskazówkami na blogach osób, które objeżdżały to, co my zatankowaliśmy auto do pełna za 50 €, bo podobno na paliwo miało pójść około 70-100 €. My jednak otrzymując auto na totalnej rezerwie oddaliśmy je z połową baku, więc wyrzuciliśmy w błoto jakieś 25 €. Radzę Wam więc tankować za mniejsze kwoty, stacji jest na tyle dużo i tak często, że spokojnie dacie radę zatankować auto w razie palącej się rezerwy.

Nasza trasa.
Pierwszego dnia auto otrzymaliśmy dopiero o 12, więc troszkę mieliśmy niestety w plecy, jednak i tak wystarczyło nam czasu by zwiedzić to, co chcieliśmy. Wyruszyliśmy spod naszego hotelu  podziwiając po drodze wybrzeża miejscowości Maleme, Kolimbari, Kastelli, skąd wypływa statek na Balos. Później udaliśmy się do Falasarny, którą podziwialiśmy z góry popijając Frappe w jednej z Tawern, przed tym jak zjechaliśmy w dół by zobaczyć z bliska tą piękną plażę. Przywitał nas cudowny piasek i piękny odcień wody. Ta plaża zrobiła na mnie ogromne wrażenie i totalnie nie spodziewałam się jadąc tam, że zastanę takie piękne miejsce.Nasz kolejny kierunek to Elafonisi. Z Falasarny droga, którą jechaliśmy jest momentami naprawdę niebezpieczna, wąska, stroma, bez zabezpieczeń, a z szyby samochodu widać jedynie ogromną przepaść i ... cudowne widoki. Po drodze zupełnie przez przypadek mijając okolice Stomio zrobiliśmy przystanek przy cudownej zatoczce z wystającymi z morza czarnymi skałami, które pokrywała biała sól. Nie wiem czy to miejsce jest w jakiś folderach, ja chyba nie znalazłam, a jest naprawdę warte by się przy nim zatrzymać chociaż na chwilkę. Chwila wystarczy, bo zaraz jesteśmy cali zasoleni :)
Na tym odcinku droga była już znacznie lepsza i po paru minutach dotarliśmy. Powitał nas piękny widok! Biel, odcienie niebieskiego, róż to kolory Elafonisi. Miejsca, które zachwyciło nas od pierwszego wejrzenia. Baliśmy się bardzo, bo wiadomo, że często takie folderowe miejsca są przereklamowane i na żywo nie robią aż takiego wrażenia. Tutaj było odwrotnie, nie mogliśmy przez długi czas wyjść z podziwu, tam było tak wiele różnych miejsc, każdy skrawek piasku chciało się zobaczyć. To jest naprawdę potężne miejsce do zobaczenia. Nastawcie się tylko na ogromny, urywający głowę wiatr, który podobno jest tam taki cały czas.


Wracając do hotelu podziwialiśmy piękne widoki, kolejne szalone drogi, urwiska. Szybko przebraliśmy się i opłukaliśmy z soli i wieczorem ruszyliśmy do klimatycznej Chani. Zaskoczył nas gwar tego miasta, nie podejrzewaliśmy zastać aż tak tętniącego życiem nocnym miejsca. Przeszliśmy centrum, mijaliśmy piękne, klimatyczne uliczki pełne sklepików, tawern, restauracji. Naprawdę to trzeba zobaczyć. Doszliśmy do starego portu, z cudownym oświetleniem, na ławeczce podziwialiśmy wszystkie kamienice, które tworzyły niepowtarzalny klimat. To było wymarzone zakończenie tego dnia.Rejs statkiem.
Do portu w Kastelli dojechaliśmy godzinę przed wyruszeniem statku (10.40), tak jak wskazała nam dzień wcześniej pani z kasy. Bilet kosztuje 28 €/os. Rejs trwa 7 godzin, podczas jego trwania możemy wypić kawę, przekąsić coś na statku i podziwiać piękne widoki. Nas niestety zastało tego dnia pochmurne niebo. Jednak gdy docieraliśmy na Balos pomału się rozpogadzało. Ze statku zabierają nas małe łódki, by za chwilę napawać się widokiem tej laguny. Tu podobnie jak na Elafonisi czeka nas mnóstwo pięknych i różnorodnych zakątków, piaszczysta plaża, różne odcienie wody, skałki i morze. To miejsce z marzeń, na którym spędzamy 2 godziny.
Wracamy na statek, płyniemy około 15 minut na cudowną wyspę Gramvousa, która nie jest tak sławnym miejscem jak Balos, a na nas zrobiła jeszcze większe wrażenie. Od razu ze statku udaliśmy się na 20 minutowy "spacer" na wzgórze, po drodze możemy podziwiać niepowtarzalne widoki, aby docelowo dotrzeć do ruin twierdzy obronnej, z której widoki są jeszcze piękniejsze. Pamiętajcie aby zabrać ze sobą wygodne obuwie, nie wybierajcie się w odkrytych butach, momentami droga jest naprawdę niebezpieczna.Po rejsie musieliśmy jeszcze "nadrobić" jedno miejsce, które było na naszej liście- Jezioro Kourna. Zatrzymaliśmy się w Tawernie na obiad i by podziwiać piękny zachód słońca. To miejsce jest niesamowite, "ogrodzone" górami, z mnóstwem drzewek, roślinności. Na miejscu możecie wypożyczyć rowerek wodny i napawać się tymi widokami w ciszy i spokoju.
My już planujemy kolejną wycieczkę na Kretę, aby zwiedzić miejsca we wschodniej części, nadrobić to, czego jeszcze nie widzieliśmy. 

Polecam Wam gorąco zwiedzanie na własną rękę, spędzacie w danym miejscu tyle czasu ile trzeba, nie musicie się o nic martwić i wybieracie miejsca, które chcecie zobaczyć. Nie przejmujcie się drogami, każdy kierowca jest w stanie je opanować zmniejszając prędkość. Polecam Wam także korzystanie z aplikacji maps.me dzięki, której po załadowaniu mapy możecie później korzystać z nawigacji bez łączenia się z internetem. 

Natomiast planując całą podróż polecam skorzystać z zaufanego biura podróży, to często wychodzi znacznie korzystniej  niż załatwianie samemu oddzielnie lotów czy hotelu. My planując przyszłe zwiedzanie wschodniej części wyspy już wybraliśmy idealny hotel w tej części- Kakkos Beach, urzekła nas lokalizacja, ich piękne pokoje z prywatnymi basenami i oferta największego w Polsce Biura Podróży Itaka, która wypada najkorzystniej. Polecam Wam sprawdzenie ich oferty w ten zakątek świata (KLIK), zaskoczycie się pozytywnie!

Kreta to bardzo bezpieczna wyspa, więc zwiedzajcie, korzystajcie i bawcie się dobrze! ♡

1 komentarz:

  1. Szukamy auta na takie długie wyjazdy. Czy warto ogarnąć takie sprawdzenie po VIN - https://www.historiaszkod.pl/
    Co można dzięki temu wyciągnąć? Jakieś konkrety podpowiecie?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Mieszkanie Marzeń , Blogger